Távcsövek a sivatagban

MRO
Idén az éves Ausztrál csillagász találkozót Perth egyik tengerparti negyedében rendezték ami azzal a bónusszal járt hogy felajánlottak egy kirándulást a zsír új távcsövekhez a sivatagban. Az új Murchison Rádió Obszervatórium (MRO) a Nyugat-Ausztráliai sivatag közepén van, ahova Geraldtonból lehet eljutni egy 5 órás busz úttal. Amiben az igazán izgi az hogy 5 óra alatt 1 falun mentünk keresztül. És a táj végig ilyen volt:


Én nagyon lelkes voltam, mert ez volt az első igazi vörös sivatag élményem és a termesz várak nagyon tetszettek. Rengeteg termesz vár van a környéken.

Érdekes hogy van víz a folyókban. Mondjuk ez leginkább csak esők után igaz.

A védett, rádió csendes zónát egy feltűnő tábla hirdeti.

És rengeteg csinos sivatagi növény is van. Az ott dolgozók mesélték hogy nem csak nagyon faj gazdag a környék, de nagy a változatosság az obszervatórium területén belül is.


Egy modern rádió obszervatórium persze mindenféle high-tech berendezéssel is jár. Mint például a számítógép ami az egészet működteti:


És az antennák:

Az MRO területén 2 nagy távcső rendszer is van. A röviden csak ASKAP névre hallgató Australian SKA Pathfinder és az MWA (Murchison Widefield Array). Plusz még egy rakás kisebb teszt antenna is van a területen. Az ASKAP távcső rendszer 36 viszonylag kis 12 méteres antennából áll amik együtt dolgoznak. Ez az 5 középső antenna:


A távcsöveknek az igazán szenzációs része a detektor, a Phased Array Feed (PAF), ami egyszerre egy 30 négyzet fokos képet tud készíteni 36 képelemmel. Az átlagos rádió távcsövek általában sokkal kisebb látó mezővel és csak 1 kép elemmel rendelkeznek.  


Sivatagi dinnyék:
Komoly napvédelemben, a forróságra és a kegyetlen UV sugárzásra való tekintettel.

Termesz várak:
Ezek pedig az MWA pók antennái. Ezek az antennák szintén nagy látómezővel bírnak és már most izgalmas tudományos eredményekkel rendelkeznek. Például idén nagy sikere volt egy egyetemi diáknak, Cleo Loi-nak, aki plazma csöveket talált az ionoszférában. Ezeket a plazma csöveket elméletben már megjósolták, de mérésben most látták őket először.


Ezek pedig az SKA "karácsonyfa"antenna prototípusai.



Megjegyzések

Népszerű bejegyzések