Irány Hollandia

Dwingeloo
Szeptemberben végre sikerült egy európai csillagászati konferenciára is eljutnom. Ez azért jó, mert így elvileg a munkahelyem állná a repülőjegyet Európába. Viszont ha több napot szeretne valaki nyaralni mint a hivatalos út, akkor nem állják a repülőjegyet. Ez egy kicsit ciki, de legalább az Amszterdam-Prága repülő utam nem én fizettem. Az egy vicces út volt, de arról majd később írok.

Hollandia kb. a rádió csillagászat hazája. Szóval eléggé izgalmas volt oda konferenciára menni plusz még amúgy sem voltam Hollandiában. A konferencia a közeli galaxisokban található hidrogénről szól, ami 100%-ban lefedi a munkámat és egész héten nagyon színvonalas előadásokat hallottunk. Az élményen csak kicsit rontott hogy marhára megfáztam a repülőn és csütörtök-péntekre a gyógyszer szedés mellett is rettenetesen éreztem magam. De a hét első fele jó volt.

A repülő úton Ausztráliából - Hollandiába a főnökömmel utaztam akinek a Qantas platina kártyájával minden útba eső reptéren a puccos Qantasos és Emirateses váróteremben voltunk. Ez azt jelenti hogy Melbournben gyakorlatilag étteremben ettünk vacsorát ingyen és Dubaiban étteremben reggeliztünk szintén ingyen. Plusz a várótermek mosdói csillognak, egyáltalán nincs tömeg, rengeteg kényelmes fotel van, ingyen üdítők, gyümölcslevek és rágcsálni valók vannak és soron kívül lehet a repülőre felszállni.

Ezek a hegyek valahol Törökország környékén voltak ha jól emlékszem.

Ez pedig valahol Magyarország felett.


A konferencia a Hollandiai rádió csillagászati központban, az Astronnál volt Dwingelooban. Dwingelő az ország északi részén van, vonattal kb. másfél - két órára Amszterdamtól. Dwingeloo egy kicsi falu ahonnan még kb. plusz 15 perc biciklivel a kutató központ, stílusosan elrejtve az erdő közepén. Jellegzetes Holland kocka épület.

 
Távcsővel ellátva. Az itteni rádió távcső 25 méter átmérőjű és jelenleg az helyi amatőr csillagászok üzemeltetik. Korábban ezzel a távcsővel végezték  Leideni égbolt felmérést 21 cm-en (ez a semleges hidrogén atom hullámhossza) és két galaxis is erről a távcsőről lett elnevezve. 1956-ban amikor elkészül ez volt a legnagyobb rádió távcső egy rövid ideig. Az obszervatórium történetéről bővebben itt lehet olvasni angolul.


A kutató központ az erdő közepén van:


Dwingeloo nagyon cuki holland falu. A szállásom a képen látható harang torony melletti fogadóban volt, úgyhogy minden félóránként hallgathattuk a bim-bammot.
 
De a kilátás jó volt és legalább abszolút a központban voltunk.



A falu tele van csinos zsindely tetős, felújított és belülről igencsak modern házakkal. Errefelé nem divat a függöny, úgyhogy mindenkinek jól be lehet látni a nappalijába esténként.


 Ez pedig a LOFAR távcső rendszer makettje. Élethűen tehenekkel. A kúp alakú drótos cuccok a háttérben az antennák.


Megjegyzések

Népszerű bejegyzések