Fehér homok dűnék

A nyugati part mentén a bozótos közepén a fehér dűnék fura fehér szikláknak látszanak. Ami elsőre nagyon bizarrul néz ki. És közelről még bizarrabb.

Mintha nem is a Földön lennénk hanem valami távoli bolygón. És a napsütésben persze teljesen vakító a nagy fehérség. Viszont a homok meglepően hűvös volt. Úgyhogy le is rúgtuk a cipőnket amint beértünk a dűnék közé. A fehér homok a nyugati parti korall zátonyoknak köszönhető. A nyugati part mentén egy meleg tenger áramlás húzódik, ami ideális a korall zátonyok kialakulásához. Ami ideális a régi hajók elsüllyesztésere. A nyugati partot hajótörött partnak is nevezik. A korall kopásából pedig a trópusi vidékekre jellemző fehér homok lesz.




A környék egyik másik jellegzetessége a sztromatolitok. Ezeket a kerek sziklácskákat a parton az egyik legősibb élőlények a cianobaktériumok hozzák létere. Ezek a cianobaktériumok a bolygónk néhány különlegesen sós és meleg tavaiban élnek. Ez a Cervantes melletti tó. A sztromatolit lelőhelyek közül a Nyugat-Ausztráliai Shark bay (Cápa öböl) a leghíresebb.


Megjegyzések

Népszerű bejegyzések