Dwingeloo telescope, Dwingelderveld
A 25 méteres Dwingelooi távcső népszerű turista látványosság. |
Az 1956-ban befejezett 25 méter átmérőjű távcső egy rövid ideig a világ legnagyobb távcsöve volt. (1957-ben a Lowel Telescope Manchaster mellett túlszárnyalta a 76 méteres tányérjával.) Tudományos eredményei közé tartozik a Tejút spirál karjainak a felfedezése és az első 21 cm-es teljes égbolt felmérés az északi féltekén (Leiden/Dwingeloo Felmérés). Ennek az égbolt felmérésnek az adatait ma is sokan használják, bár ma már jóval jobb felmérések is szabadon elérhetőek. 2000-ben nyugdíjba vonult a távcső, 2009-ben holland nemzeti emlék lett és 2012-óta amatőr rádió csillagászok üzemeltetik. Bár az "amatőrök" nagy része az obszervatóriumban dolgozik csillagász ként vagy mérnök ként. Sok nyilvános bemutatót tartanak a távcsővel ahol bemutatják hogy mi mindent lehet csinálni egy ilyen nagy rádió antennával. Például neutron csillagokat lehet megfigyelni, a galaxisban lévő hidrogént lehet mérni, műholdakat lehet követni, adatokat lehet letölteni műholdakról, stb.
Az erdőben pedig azért jó dolgozni mert pihenés képen lehet menni sétálni és munka után lehet menni felfedező útra. A következő képek tavaly nyáron készültek, amikor a munkahelyi vendégházban laktam egy hónapot.
A látogató központ a nemzeti park szélén. |
Az erdő déli részén van egy látogató központ, ahová érdemes benézni ha 10 és 5 között erre jár az ember mert van egy nagyon csinos terepasztaluk a nemzeti parkról. A zöld fonal az erdő, a barnás lila pedig a mező. A munkahelyem a távcsővel kb. középen van, az erdő és a mező határán. Ezen kívül mindenféle szuvenírokat és helyi térképeket is árulnak. Én pl. beszereztem innen egy biciklis térképet hogy megtaláljam az érdekesebb látnivalókat a megyében.
Menő terep asztal a látogató központban. |
A központ mögött virágos kert van, amit a lepkék is nagyon kedvelnek.
A páva lepke. |
A láp. |
Megjegyzések
Megjegyzés küldése