Kunming, kalandok Kínában

Tavaly nyáron Kínában voltunk nyaralni. Az egyik kínai barátunk Ausztráliából meghívott minket az esküvőjére és egy Kínai nyaralásra. A program a következő volt: esküvő Kunmingban, kirándulás pár napra Daliba és hazafelé pár nap Pekingben, hogy a fővárost is lássuk. 

Kunming Kína dél-nyugati részén, Yunnan tartományban egy 6 milliós "kisváros". A város a hegyek között egy tó partján van és lényegében lakótornyok rengetege. Az örök tavasz városának is nevezik a szubtrópusi hegyvidéki klímájával amit a növények és a virágok nagyon kedvelnek. Nyáron, amikor ott voltunk, jó meleg és párás volt az idő és nagyjából minden nap volt egy kis trópusi eső. De azért nem volt elviselhetetlen az idő. Peking, ami északabbra van, sokkal melegebb és párásabb volt. Ott 2 perc alatt átizzadtuk a ruháinkat.   

Érdekes volt látni a kisváros mindennapjait is. Kunming volt az egyik legtisztább város ahol eddig voltunk. Igazából eléggé hihetetlen hogy Európa mennyire koszos a Kínai városokhoz képest. 2 hét alatt összesen 2 grafitit láttunk és szemét sem nagyon van az utcán, pedig tömeg van rendesen. Csúcs időben szalagos sorompókkal irányítják a gyalogosokat a nagyobb kereszteződésekben. Kínában nagyobbak a mindennapi tömegek mint bárhol máshol Ázsián kívül az ünnepnapokon. 


Lakó tornyok mindenhol.
Az esküvő után felfedező útra mentünk a belvárosban, főleg azzal a céllal hogy kávét találjunk. Az első ígéretes állomás az egyik turistás vásár volt, ami nagyon dekoratív a sok toronyház között, de kávét nem árultak. Viszont láttunk jó sok tea boltot. És találtunk tápióka gyöngyös teát (bubble tea). A 30 fokra való tekintettel ebből ittunk egyet. Ausztráliában törzsvendégek voltunk a kedvenc tejes tea láncunknál.

A bubble tea lényege hogy kb. bármilyen teát tejjel és jéggel kombinálnak majd opcionálisan kiegészítik tápióka gyönggyel vagy valamilyen zselé jellegű dolog. Sokszor tejmentes tea választék is van, de az szerintem kevésbé érdekes. És hideg meg meleg teát is lehet kérni.

A tea után, megtaláltuk a bevásárló központokat és az áhított kávézót az egyikben. Kínában a tea sokkal népszerűbb mint a kávé. Legalábbis mi jóval több teázót láttunk, mint kávézót Kunmingban és Beijingben is.



Városi park
A belváros egyik legnagyobb parkja a Green Lake Park ahová mindenképpen érdemes benézni. Csinos kis ösvények kanyarognak tavak és pavilonok között és a főtér körül mindig van valamilyen esemény. 



Lótusz mező az egyik tavon.

Rózsaszín lótusz virág.
A parkban és a park mellett is sok teaház van ahol lehet teát kóstolni és vásárolni. Nekünk is meg kellett állnunk az egyiknél mert azért tea kóstolás nélkül mégsem lehet Kínát rendesen meglátogatni. A tea kóstolás abból áll hogy a vendéglátó egy csészében kis adagokban folyamatosan áztat teát amit kb. 2-3 percenként kiadagol a vendégek kis csészéibe. Így megkóstolható a tea az áztatás elején, közepén és a végén is. Az első és az utolsó pár adag gyengébb a köztesek pedig erősebbek. Mi Pu-Erh teát ittunk, és az egy óra alatt amíg ott voltunk én biztosan megittam vagy egy literrel. Ráadásul, amint a vendéglátó családunk megtudta hogy mennyire szeretjük a teát otthon is meg kellett kóstolnunk egy adag zöld teát, amiből kaptunk is 3 csomaggal útravalónak. Kínában mint kiderült a legtöbb lakásban van tea szett és a nagyobb házakban tea szoba is akad. A tea kelléke egy asztalka amit körbe lehet ülni, egy forró vizes csap és egy tálca ami felfogja az öblítő vizet meg a kilötyögtetett teát. Meg többnyire van hely a pohárkáknak és a teának is valahol. 

Egy másik helyi különlegesség a virágos sütemény, ami egy tenyér méretű korong virágszirmos lekvár jellegű töltelékkel. Eléggé finom.

Tea kóstolás.
Egy másik helyi különlegesség a gomba leves. Yunnanban rengetegféle gomba terem és a gomba szezonban nagyon népszerűek a levesek. Ezért egyik este ezt is ki kellett próbálnunk. A városon kicsit kívül az autópálya mellett van egy étterem komplexum, ami kb. úgy néz ki mint egy gyártelep és egy Tesco körüli üzletsor keveréke. Helyi vezető nélkül biztosan nem jutottunk volna ide. Az étterembe belépve rögtön megcsodálhattuk a 14-féle gombát aminek éppen szezonja volt. Jól indult a vacsora. Miután mindenki elhelyezkedett az asztalnál behozták a leveses fazekat a csibe alaplevessel egy főzőlapon meg a felszeletelt 14-féle gombát amit előttünk bele is egyengettek a fazékba. Ezután kaptunk egy stopper órát hogy tudjuk mikor kezdhetjük megenni a levest. Amíg vártunk, elkezdték behozni az előételt (különböző gombás salátákat), a köretet (gombás rizs) és egyéb gombás ételeket. Desszertnek pedig malac formájú édes gombócok voltak. Ezekben nem volt gomba, bár fogalmam sincs hogy mivel voltak megtöltve.

Gomba szezon

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések