I love science!

Ez a bejegyzés most az egyetemi életről fog nagyrészt szólni, mert arról is kell nyilatkoznom, elvégre azért jöttem.

A hét az intézetben (Centre for Astrophysics and Supercomputing), ugyanis az egyetemen belüll külön intézetnek számitunk, a hétfői pizzával kezdődik. Minden hétfőn fél 1-kor valaki tart egy többé-kevésbé tudományos előadást, amin az ingyen pizza hatására, az egész intézet részt vesz. És ha már mindenki együtt van, akkor itt hangzanak el a fontos infók a hétre vonatkozóan.

Aztán csütörtökön délelőtt van az intézeti kollokvium, ami egy tudományos előadás, általában valami rangos vendégtől. 2 hete pl. az ESO egyik nagyfőnöke, Jason Spyromilio, volt nálunk, aki jelenleg az E-ELT épitésért felelős. Szóval most nagyon up-to-date vagyok az E-ELT-böl ami a The European Extremely Large Telescope fedőneve. Én csak marha nagy távcsőnek hivom, mert az a legtalálóbb magyar forditás. De komolyan, akkora kupolája lesz mint egy futbal stadion. Stadion épitő vállalat épiti a kupolát, nagyon durva! Amúgy a VLT-nek lesz a szomszédja, Csilében a hegygerinc túloldalán. Láttunk földrengés szimulációt is róla, mert ott az is egy komoly tényező. Úgy hajladozott az egész, mint egy nádszál és állitólag utánna kutya baja lesz a távcsőnek. Persze ezen a ponton azért kicsit szkeptikusak voltunk. Minden esetre ha megépitik, akkor egy új vilagcsodát fognak felhúzni. A szemléletes hasonlat szerint, arra a tükörre egy ház is lazán elférne, 42m lesz a nagy mozaiktükör átmérője. Az olyan 1300 négyzetméter ...

A múlt héten pedig az exobolygó kutatásról volt egy szintén nagyon érdekes előadás Chris Tinney-től, aki az Anglo-Australian Planet Search programról beszélt. Beraktam egy liket oldalra a programról, mert szerintem érdekes lehet. Kicsit más módszerrel dolgoznak, mint a többiek a témában, ők nem az egész eget pásztázzák, hanem egyes csillagokat figyelnek meg hosszú időn keresztül. Igy ugyan kevesebb új bolygót lehet találni, viszont a több adatból más érdekes dolgokat lehet kihozni. És az előadás egyik a nagyközönség számára is érdekes következtetése, hogy más bolygón életet találni sem mostanában fogunk, hacsak nem ők köszönnek be hozzánk, mert az esetleg a lakható zónában lévő bolygók, igazából ritkák mint a fehér hollók.

Pénteken délelőtt amolyan folyóirat klubbunk van keksszel meg sütivel, ha valaki hoz. :) Itt az aktuális és esetleg érdekes új cikkeket beszéljük meg. Továbbá random adódhatnak a héten előadások, mert minden phdsnek félévente kell tartania egy beszámolót és mivel jelenleg 30-an vagyunk diákok, bőven akad abból is.


Könyvajanló a hétre: Tales from the Tower Vol. 1. The Wilful Eye : A hétvégén találtam egy könyvesboltban, zsir új, ausztrál novellák mesefeldolgozásokról, leginkább gótikus stilusban. Otthon nyilván nehéz hozzájutni, de online talán beszerezhető, vagy előbb-utóbb talán otthon is felbukkan valahol. Minden esetre nagyon jó és eléggé egyedi nézőpontokat használ, kb. mint Gaiman. :) Meg hát már a boritó is nagyon ott van, nekem elsőre a Báthory Erzsébet jutott az eszembe róla és igazából nem kizárt hogy ő volt a múzsa.

És akkor a bónusz képek:


Ezek a madár haverjaim, itt laknak az utcában, és mint a legtöbb ausztrál állat jól megközelithetőek (Más kérdés, hogy mekkora veszélyt kockáztat az ember közben). Mondjuk a fotókért a templomkertbe mentem utánnuk.






Tralokok a Malverni főtéren!


Ez itt még úgy-ahogy minotaurusz formájú, de azért a párja némileg fura...


Mint látszik, az ausztálok nagyon jók a modern művészetben, bár a St. Kildai városháza előtti Hydra sem semmi, amint éppen egy repülőt markol az egyik feje. (Majd arról is csinálok képet valamikor)


Melbourne az árkádok, a kávézók városa. Ez itt az árkádokra egy példa, az Armadalei vasútállomásnál:

Megjegyzések

  1. Nagyon jól hangzik Helga. Azok a madarak direkt pózoltak. :) Bejön a modernárt odaátról. És a könyvajánlók is remekek.

    VálaszTörlés

Megjegyzés küldése

Népszerű bejegyzések