Cochasqui

A fővároson kívül kirándultunk kicsit északra meg délre a hegyvidéken. Az északi úton Otavalo és Ibarra volt a cél útba ejtve pár lagúnát és érdekesebb helyet. Az első állomás Cochasqui volt. Cochasqui egy régészeti park 14 piramissal az Inka birodalom előtti időkből. A park kb. egy-másfél órára van Quitotól északra. A Pan-Americai autópályától nagyrészt kavicsos és földutak vezetnek fel a hegyek közé festői tájakon keresztül.

A krumpli földön túl a távolban a Cayambe vulkán hófedte csúcsai látszanak.

A park bejárata. A belépővel együtt másfél órás spanyol nyelvű idegenvezetés is jár. Az idegenvezetőnk remek volt, sok érdekes dolgot mesélt.

A piramisok közötti gyalog ösvény. Jobbra az egyik piramis rámpája látszik középen a piramis tetejével. A piramisok eredetileg kőből épült csonka gúlák voltak amikre csak a rámpákon keresztül lehetett feljutni. A jelenlegi álláspont szerint különböző dolgokra használták őket. Van amelyik piramisnak csillagászati obszervatórium van a tetején, másokat valószínűleg vallási szertartásokra vagy közigazgatási központoknak használták.

Földrengés biztos építészet: a piramisok rétegesen épültek, egy réteg kővel, egy réteg sárral és valami növénnyel. Eredetileg a piramisok nem voltak fűvel borítva hanem kilátszottak a kövek. A parkban pár piramist részben feltártak és szabadon hagytak a látogatóknak. Azon is gondolkoznak hogy egy piramist teljesen ki kellene ásni a fű alól, hogy jobban el lehessen képzelni hogy kb. 1000 évvel ezelőtt hogyan néztek ki eredetiben a piramisok. Ezzel csak az a probléma hogy a kiásott piramist nehezebb megvédeni az időjárástól.

 Hold naptár és csillagászati megfigyelő állomás az egyik piramis tetején.

Legelő lámák.


A park egy darabig egy haszienda (farm) része volt. A mezőgazdasági tevékenység pedig súlyosan megrongálta az egyik nagy piramist. A piramisok több méretben épültek. Ez látszik a park makettjén a jobb sarokban.  

 Keresd a baglyot!

Ősi, az Inka birodalom előtti út. Ilyen utak hálózták be a hegyvidéket amit a korabeli kereskedők és a postások/futárok jártak.

 A távolban Quito is látszik a Pichincha vulkán oldalában a völgyben.

A park egyik oldalán rekonstruáltak két korabeli házat is. Ezek hasonló, földrengés biztos technikával épültek mint a nagy piramisok. Az alacsony tető véd a naptól és az esőtől, plusz az éles fűből készült zsindely rágcsáló mentessé is teszi a házat.


Megjegyzések

Népszerű bejegyzések