Egy kis ôslakos kultúra

 A konferencia után kicsit túristáskodtunk is. Péntek délután átbuszoztunk Newtownba, ami Sydneyben az alternatív negyed. Ez egyesek serint Szodoma és Gomorra, mások szerint pedig jó kaja, érdekes kultúra és izgi boltok. Véleményem szerint az utóbbi van közelebb a valósághoz. :) Mint ahogy azt már korábban említettem, az elsôdleges cél a mexikói étterem volt ebédre, aztán bolyongtunk kicsit a fôutcán mindenféle random boltokban és betértünk a csoki bárba is. A csoki bárt minden édesszájú csoki rajongónak melegen ajánlom, mert ott kb. minden van amit el lehet képzelni forró csoki és egyébb csokoládés italok terén és egy rakat sütijük is van.

Néhány random kép Newtownból:


Péntek este volt egy elôadás az egyetemen az ausztrál ôslakos csillagászati ismereteirôl, vagy legalábbis azokrôl a dolgokról amikrôl tudunk. Meg egy csomó érdekes kultúrális dologról is volt szó. Megtudtam pl. hogy mit szimbolizál az ôslakosok fekete-piros zászlója a sárga koronggal. A piros sáv a föld, mert itt leginkább vörös a talaj, fôleg a sivatagban. A fekete az embereket jelenti, a sárga korong pedig a Napot, mert abból itt bôven van.
Ez pedig egy a témához kapcsolódó grafity Newtownban: 


 Szombaton pedig kirándulni voltunk a Ku-ring-gai Chase Nemzeti parkban. Ez a nemzeti park északra van Sydneytôl, az északi öböl, Broken Bay déli oldalán. Sydneyben 3 nagy öböl van, a Sydney Harbour van középen, ami köré a belváros épült, Botany Bay van délen, ahol a repülôtér is van és kisit északabbra, már lényegében a városon kívül, van Broken Bay nemzeti parkokkal körülvéve. A konferencia bónusz szombati programja egy ôslakos szikla vésetek túra volt kapcsolódóan az elôzô esti elôadáshoz. A megfázásokra és néhány egyébb tényezô miatt eléggé kevesen maradtunk a kirándulásra, de legalább több helyünk volt a kisbuszokban. A nemzeti park kb. egy óra autózásra van Kensingtontól, ahol a konferencia volt és ugyan megy ki valami vonat féleség is, de a nagy távolságokra való tekintettel leginkább kocsival érdemes kimenni. Az autót aztán le lehet parkolni a túraútvonalak elôtt és gyalog neki lehet vágni a bozótosnak:

 Vannak ám rendesen kiépített ösvények is, de az izgi sziklarajzok egy része a susnyás mélyén van. Az ôslakos barlang festmények a legismeretebb mûalkotások amikrôl kb. mindenki hallot, de a szikla vésetek annyira nem ismertek. Igaz, nem is annyira látvényosak, meg a többséget keresni kell, de attól még nagyon érdekesek. Pl. az egyik leghíresebb véset az emu, ami talán az égi emu megjelenítése. Az égi emu egy amolyan csillag kép szerûség, ami igazából nem csillagkép, mert csillagok helyett a tejút sötét foltjaiból áll.

Az emu, a feje van a kép alján:

És amit látni kell:

forrás: Barnaby Norris
 A szikla véastek homokkôbe vannak vésve és mivel a homokkô viszonylag puha és könnyen erodálódik ezért a rajzokat nénány évente hagyományosan újra vésték. Ez eléggé megnehezíti a rajzok eredeti korának betájolását, de valószínüleg nénány ezer évesek lehetnek. A másik gond a homokkôvel, hogy gyorsan kopik és nagyon könnyen meg lehet rongálni.
Ezen a képen valami tengeri izé van azt hiszem meg a pajzs:

 És persze egy csomó moha is nôl a köveken:





 Találtunk egy kígyót is az egyikhasadékban. Ez az elsô kígyó amit a vadonban láttam.



 Ez pedig egy rituális nyolcas alakú kôkör szerûség.


 Ember alakok:


 A szikla vésetek minta ügyileg embereket, pajzsokat, halakat, wallabyket és egyébb állatokat mintáznak, mint pl. pingvint vagy emut. Van egy két fura ember alak is, amik valószínüleg kultúrális hôsôket, félisteneket, isteneket mintáznak.

Ez egy hal:


A szikla vésetek után kikocsikáztunk az öböl torkolatához is egy kis ebédre. A Broken Bay nagyon szép:

Ebéd után pedig vissza a városba és délután hazarepültünk Melbournbe.

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések