Rádió suli Narrabriben
A szerevés idén eléggé kreatív volt, mert a programot és minden hasznos infót elôrre elküldtek és ott a helyszínen mindenki kapott egy névre szóló pendriveot az összes tudnivalóval és programokkal, amik a hét folyamán kellettek az adatelemzés foglalkozásokhoz és a hét folyamán mindenki rátölthette az elôadásokat is. Nekem ez az ötlet nagyon tetszett, na meg az is hogy névreszóló bögrék voltak, amiket minden nap elmostak, hogy ne kelljen egy rakás papírpohár. Fô a környezettudatosság! Aztán az is érdekes volt, hogy az antennák az egyik vegyes elrendezésben voltak, azaz nem csak egy sorban kelet-nyugat irányban, hanem 2 antenna az oldalsó sineken volt észak-dél elrendezésben. Végülis még a téli szezon volt a héten, ahol a rövid miliméteres hullámhosszú mérésekhez ez egy népszerû elrendezés.
Amúgy az iskola menetrendje délelôtönként elôadásokból állt, hogy okosodjunk az elméletbôl, délutánonként meg mindenféle gyakorlati dolgokból, mint pl. többféle mérési meg adatelemzési gyakorlat vagy távcsô túrákból állt.
Csütörtök délután távcsô túrán voltank. Megnéztük a SUSI (Sydney University Stellar Interferometer ) névre halgató távcsövet, ami egy optikai interferométer. (Ez azt jelenti, hogy tulajdonképpen két távcsôvel mérnek egyszerre és aztán egy bonyolult tükör rendszerrel összekombinálják a jelet.) Elvileg a leghosszabb bázisvonal (ez a két távcsô távolsága és minnél nagyobb, annál jobb a felbontás) 160 méter, de a gyakorlatban csak 5 métert használnak. A képen a 160 méter es vákum csô egy része látszik.
A kis pajta szerû valamikben vannak a távcsövek.
Mindenhol van napkrém, mert itt a Nap gonosz, nagyjából annyira mint Melbournben. Itt ugyan talán kicsit jobb az ózon réteg de többet süt a nap, amivel erôsen kompenzál.
Meglátogattuk a Nap megfigyelô állomást is. Itt 4 külömbözô antenneaval figyelik a Napot, hogy jól viselkedik-e. Lásd az arzenált a képen. Az antennák azért különböznek, mert más-más hullámhosszakon mérnek.
De van optikai megfigyelés is. Ez a Nap kivetített képe. A kis fekete pacák a napfoltok.
Aztán megnézhettük az egyik antennát kívülrôl és belülrôl is. Ez a 4. számú antenna, amire felmászhattunk. Kívülröl fel lehet menni egésszen a tányér alá, ahol aztán be lehet mászni a detektorokhoz. És mivel mi jó gyerekek voltunk, a tányérba is kimászhattunk. :D Mint utóbb kiderült csak a mi csoportunk volt ennyire mákos, mert velünk volt az egyik mérnök, aki felvetette, hogy nézzük már meg a tányért belülrôl is.
Figyelem, figyelem! Az antenna felett a Hold is látszik!
Ô a Paola, akivel ketten voltunk tôllunk az egyetemrôl. Majd rólam is lesznek képek, ha megkapom az ô képeit. :)
A detektorokat folyékony héliummal hûtik, amibôl mindíg van tartalék és ami szerencsére nem gyúlékony és nem mérgezô.
Narrabri amúgy nem egy túl érdekes hely a távcsövet leszámítva, ami nekem mondjuk bôven elég, de a város eléggé kicsi. A Környék másik látványosság az antenneakon kívül a Kaputár hegység és a Sawn rocks, ahol péntek délután kirándulni voltunk. folyt. köv.
Megjegyzések
Megjegyzés küldése